wtorek, 19 listopada 2013

Buzia się matce śmieje

Znów będę nudna, bo znów o PECSach :)
Jednak taka duma mnie ogarneła, że głowa mała. Wyciełam kilka sztuk rzeczy które są używane u nas dosyć często i które Oli lubi. Przykleiłam rzep do komody i czekałam na rozwój wypadków.
 Nie namawiałam Oliwka do owych obrazków, on sam je zauważył, najpierw chodził z nimi po domu próbował je przyczepiać do wszystkiego, skoro mamie udało się przyczepić do komody :) trochę go nerwy brały, bo za nic w świecie przyczepić się do innych mebli nie chciały, więc zaniósł z powrotem na komodę.
Po jakimś czasie sprzątam kuchnie i słyszę leci Oli (w ręku ma obrazek sok) woła pić, szok mnie ogarnął patrze kilka razy, no wszystko się zgadza- komunikat- obrazek , wszystko gra. Jednak małej wiary jestem mówię udało mu się.
Ale dziś komunikacja obrazkowa ruszyła z kopyta, wołał mleko, hot dog , komputer.

Jestem z niego dumna jak diabli, owszem ma problemy ze złożeniem zdania dwu wyrazowego w całość i zupełnie osobno powie "chcę" czy "mleko", ale "chcę mleko " to już nie lada problem, dla mnie najważniejsze, że jest w stanie się ze mną komunikować na swoim poziomie, który ja dobrze rozumiem.

Są pytania "czy nie ograniczam mu tym mowy??" . Sama tego się bałam i tyle czasu się wzbraniałam, a nie potrzebnie, Oli kojarzy obrazek ze słowem wymawia go, więc super. Trzeba mieć na uwadze, że nie wiadomo na ile ta mowa się rozwinie i nie ma co liczyć na cud.

Jednak, aby nie było za kolorowo Oli ćwiczeń w domu nie ma ochoty wykonywać i jedyne co robi to pięknie je sprząta. Od jutra wraca do przedszkola i tam może nastawią go na właściwe tory :)

7 komentarzy:

 1. Brawa dla mamy, świetne wiadomości, a o zadania domowe, i ćwiczenia w domu się nie martw, kto lubi i lubił odrabiać zadania ,jak można zajadać się pysznymi hot dogami :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tymi hot dogami to było wczoraj wesoło, po skonsumowaniu jedneo schowałam zaraz ten pecs. Jednak Oli był sprytniejszy i musiał mnie przyobserwować, gdzie go chowam i w chwili wielkiej ochoty znów mi przyniósł, moja mina musiała być bezcenna

   Usuń
 2. Brawo dobry początek :-)))) trzymam kciuki Paulinko

  OdpowiedzUsuń
 3. Oliś to mądry chłopak,będzie coraz lepiej! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. no no Oli brawa za tak piekne postępy. Komunikacja alternatywna wspomaga mowe a nie ją blokuje. Tak przynjamniej wszyscy którzy się na tym znają mi mówią także głowa do góry!! Buziak

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz to wiem Kasiu, ale sama wiesz jakie było moje podejście wcześniej. Cieszę się, że zmieniłam zdanie

   Usuń